Włosi to naród bardzo przywiązany do swego tradycjonalizmu. Widać go dosłownie wszędzie – od kultury, przez kuchnię na… motoryzacji kończąc.

No właśnie – czym byłaby włoska kuchnia bez spaghetti, pizzy i sosu bolognese? Tym samym, czym włoski samochód bez odniesienia się do tradycji włoskiej motoryzacji.

Fiat Tipo czyli powrót do przeszłości?

Tak, tak… Tipo był sztandarowym dla włoskiej motoryzacji modelem samochodu. W latach 80-tych i 90-tych cieszył się on ogromną popularnością i – co ciekawe – zdobył tytuł europejskiego samochodu roku.

Oczywiście dzisiejsze Tipo w wielu aspektach nie przypomina swojego protoplasty. Linia samochodu jest o wiele nowocześniejsza. Wprowadzenie smukłej linii z drapieżnie wystającymi elementami bagażnika nie było znane projektantom w latach 90-tych ubiegłego wieku. Podobnie zresztą, jak zwężające się do środka reflektory czy też grill, składający się z mnóstwa drobnych elementów. Jednym słowem nowość w prawie każdym calu.

Nowe Tipo ma też w sobie wiele odniesień do swojego protoplasty. Przykładem niech będzie… profil boczny. Dzisiejsze Tipo jest tylko nieco bardziej zaokrąglone od swojego poprzednika. Podobnie jak we wcześniejszej wersji również i tu mamy do czynienia z dość drapieżną linią.

No dobrze, a co znajdziemy pod maską?

Wewnętrznego wyposażenia nowego Fiata Tipo nie powstydziłby się żaden inny samochód przeznaczony do jazdy mieszanej. Mamy tu wszystko czego uniwersalny kierowca mógłby zapragnąć. Mamy więc tu wysokoprężny silnik MultiJet o pojemności 1,6 litra (generujący do 160 KM mocy) który umożliwia rozpędzenie pojazdu do setki w niecałe 10 sekund (dokładnie 9,7 sekundy). Maksymalna prędkość, jaką udało się uzyskać na testach to 199 kilometrów na godzinę.

Ze spalaniem również nie jest źle. Samochód ten w jeździe mieszanej spala około 6,5 litra na 100 kilometrów. Nie jest to dużo, biorąc pod uwagę wydajność silnika.

Podsumowanie czyli dla kogo jest to samochód?

Nowy Fiat Tipo, to pojazd zdecydowanie dla tych, którzy nie lubią specjalnie szaleć na drodze i zamiast adrenaliny, wolą bezpieczeństwo i komfort. Jest to samochód wręcz stworzony do jazdy miejskiej. Swoista nowość, która zawiera w sobie tradycję włoskiej motoryzacji.

Dodaj komentarz

Comment
Name*
Mail*
Website*