Okazuje się, że stara opona nie musi iść do razu na śmietnik. Dzięki bieżnikowaniu można ją bowiem odnowić.

Opony bieżnikowane czy warto?

Bieżnikowanie to metoda znana już od wielu lat. W teorii pozwala na odzyskanie pierwotnych właściwości opony na skutek nałożenia na nią nowego bieżnika. Czy bieżnikowanie w ogóle się opłaca? Około 80% każdej opony stanowi jej korpus, a więc konstrukcja mechaniczna. Reszta to zużywający się bieżnik. Wyróżnia się przy tym dwie metody bieżnikowania. Metoda na gorąco polega na odciśnięciu wzoru oraz jego utrwaleniu w czasie procesu wulkanizacji na przygotowanym wstępnie korpusie. Metoda na zimno z kolei polega na połączeniu gotowego korpusu z gotowym bieżnikiem, wyprodukowanym w fabryce. W pierwszym przypadku wykorzystuje się drogie formy, które stosowane mogą być tylko do jednego wzoru bieżnika i jednego rozmiaru opony. Wpływa to niestety na wysokość ceny bieżnikowania i samej opony.

Bieżnikowanie krok po kroku

Podczas bieżnikowania najbardziej wrażliwym elementem pozostaje korpus opony. Dlatego trzeba wychwycić ewentualne usterki. W tym celu stosuje się maszyny zwane powszechnie szerografami. Są one w stanie wykryć wewnętrzne rozwarstwienia opony, które są bardzo niebezpieczne. Dopiero na końcu, gdy opona przejdzie wszystkie testy, obrabia się ją mechanicznie, a więc usuwa nadmiar starej gumy. Proces ten nazywa się szorstkowaniem. Potem opony są szlifowane. Usuwane są wówczas wszystkie zardzewiałe linki i uszkodzenia. Nakładanie bieżnika odbywa się za pomocą specjalnej maszyny. Potem całość jest wkładana do pieca, w którym panuje temperatura ponad 100 stopni Celsjusza.

Czy warto bieżnikować stare opony?

Na pewno opony bieżnikowane są tańsze od opon nowych. Jednak jaka jest ich jakość i wytrzymałość? W tym przypadku wiele zależy od tego jakie materiały zostały wykorzystane do produkcji opony i jak przebiegał cały proces produkcyjny. Stąd też wynikają spore rozbieżności cen w przypadku opon bieżnikowanych. Najtańsze opony bieżnikowane kosztują około 100 zł za sztukę. Nowa opona kosztuje na ogół 2-3 razy więcej. Oczywiście duży wpływ na długość eksploatacji danej opony ma dobranie do niej odpowiedniego wzoru bieżnika w zależności od tego jakie funkcje spełnia pojazd i po jakich drogach się porusza. W przypadku dobrych producentów jakość opon bieżnikowanych nie jest gorsza niż jakość opon fabrycznie nowych. Warto jednak stawiać na produkty od sprawdzonych i uznanych na rynku producentów, aby móc z nich dobrze korzystać przez długi czas.

Dodaj komentarz

Comment
Name*
Mail*
Website*